Przepraszam, z powodu pobytu w szpitalu sprzedaż zostaje zawieszona do odwołania. Zapraszam na zakupy za kilka dni :) Rozalia

WOOL MORNING

Włóczki, druty, akcesoria dziewiarskie oraz wzory na druty

0

Your Cart

Pranie i pielęgnacja dzianin.

Dziś poruszę bardzo ważny temat – pranie i pielęgnacja dzianiny. Dzierganie na drutach jest czymś co wymaga umiejętności oraz czasu. I najgorsze co może kogoś spotkać po trzech tygodniach spędzonych nad swetrem to zniszczenie tego swetra w 10 minut w pralce. Żeby uniknąć takiej sytuacji przeczytaj ten wpis do samego końca, a jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania – zapraszam Cię do sekcji “Komentarze”. 

Zacznijmy od początku, zamykasz ostatnie oczko i co dalej? Czy prać od razu po skończeniu robótki czy później? Odpowiedź brzmi “OD RAZU”! 

PRANIE
Po co prać, przecież taki przykładowy sweter nie był noszony? Pierwsze pranie odgrywa bardzo ważną rolę:

  • układa równo oczka (tak! może tak być, że to nie ty zrobiłaś krzywe oczka, tylko włóczka tak się układa – pranie z tym sobie bardzo łatwo poradzi),
  • pokazuje, w jakim tak naprawdę rozmiarze będzie ten sweter, niektóre włóczki potrafią się skurczyć czy rozciągnąć po praniu,
  • wypłukuje różnego rodzaju chemię, która zabezpiecza włóczkę w trakcie magazynowania, kurz, pot z Twoich dłoni i wszytko to, z czym miała do czynienia dzianina w trakcie dziergania (to jest szczególnie ważne, jeśli dziergasz coś na zamówienie!).

Dodatkowo, po pierwszym praniu masz możliwość zablokować dzianinę, czyli nadać jej ten kształt, który ona będzie trzymała do następnego prania. 

Blokowanie dzianiny

Co się przyda w trakcie prania? 

  • najważniejsze to oczywiście płyn do prania wyrobów wełnianych. Nie używaj zwykłego płynu do prania, bo niestety wełna tego nie lubi! Co jest takiego magicznego w tym “specjalnym” płynie do prania? Przede wszystkim ten płyn nie ma mocnych środków chemicznych, składa się z naturalnych komponentów i zawiera w sobie lanolinę, znaną ze swoich właściwości ochronno-natłuszczających, która zadba o wełnę, nada jej połysk i zabezpieczy przed zniszczeniem. Jeśli nie masz takiego płynu użyj swojego szamponu!
  • mata oraz igły do blokowania – jeśl chcesz po praniu nadać dzianinie jakiś określony kształt (bardzo przydatne w przypadku chust na drutach lub szydełku) to polecam Ci piankowe maty do blokowania. Po praniu wystarczy równo rozłożyć dzianinę (w tym Ci pomogą krateczki) i przypiąć przy pomocy igieł. 

Samo pranie nie jest jakieś szczególnie wymagające, ale rządzi się swoimi prawami. Jeśli są to wyroby z włóczek roślinnych – najczęściej na spokojnie możemy prać je w pralce. Wełniane wyroby pierze się ręcznie i tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Świetną alternatywą praniu jest wietrzenie swetrów co jakiś czas. Dzięki temu, że włókno wełniane nie wchłania tak bardzo brud i zapachy nie ma potrzeby, aby pranie odbywało się co tydzień. 

Najczęściej pierze się dzianinę ręcznie, w zimnej wodzie (ale uwaga, musi być ona przyjemna dla rąk, nie może być lodowata). Dodaj środek piorący, włóż dzianinę do wody i delikatnie ugniataj, żadnego mocnego pocierania. Zostaw na 15 minut w wodzie, po czym wypłucz płyn do prania, a jeśli został użyty Eucalan, to pomiń tę czynność, Eucalan nie wymaga płukania. Co dalej? Wyciągnij dzianinę, delikatnie odsącz nadmiar wody i zawiń w ręcznik, który dodatkowo wchłonie wilgoć. Odłóż na kolejne 30 minut. Po tym czasie wyciągnij dzianinę, rozłóż na płaskiej powierzchni i pozostaw, aż wyschnie. Opcjonalnie, jeśli masz blokery, użyj właśnie blokerów. 

Nie kładź na kaloryfer i nie wieszaj na suszarce!

Warto też zaznaczyć, że nie wszystkie wełniane wyroby pierze się ręcznie. Jeśli udzierg powstał z włóczki superwash – możemy spokojnie prać go w pralce, pamiętając tylko o odpowiedniej temperaturze wody i bardzo ostrożnym wirowaniu.

PRZECHOWYWANIE

Staram się unikać przechowywania swetrów na wieszakach, a jeśli już, to używam do tego wieszaków obszytych welurem, najważniejsze jest, żeby swetry się nie ześlizgiwały oraz nie odkształcały się. Więc najłatwiejszym sposobem jest przechowywanie na półce lub w komodzie. Ważne jest wietrzenie szafy i utrzymywanie czystości, bo bardzo łatwo jest nabawić się w nieproszonych i głodnych “gości”. 

Ostatnia rzecz, o której chciałabym wspomnieć to golarka do ubrań, dzięki której pozbędziesz się zmechaconych kulek i przywrócisz dzianinie jej poprzedni wygląd. Jeśli zauważysz,  że Twój sweter ma na sobie małe wełniane kulki, śmiało użyj golarki do ubrań a dzianina będzie wyglądała jak nowa! 

Zapisz się Poinformuję Cię jeśli produkt będzie dostępny. Proszę zostaw swój adres e-mail.