Darmowa dostawa do paczkomatów dla zamówień powyżej 249 zł

WOOL MORNING

Włóczki, druty, akcesoria dziewiarskie oraz wzory na druty

0

Your Cart

Czapka żakardowa “jak u Kevina”.

Każdy z nas chyba nie wyobraża sobie Świąt bez Kevina oraz jego szalonej rodziny! Zawsze jak oglądałam “Kevin sam w domu” to patrzyłam na jego żakardową czapkę i marzyłam niej. 

I tak się złożyło, że Gosia @dreamingyarn szukała projektów do swojego kalendarza adwentowego. Pomyślałam, że to jest idelany moment oraz idealny projekt na okienko w kalendarzu, bo czapka się robi szybko, więć będzie jeszcze czas, aby pochwalić się nią w grudniu. Także postanowiłam, że usiądę do tej czapki! Trochę, co prawda, namęczyłam się z reniferem, więc proszę mi wybaczyć moję umiejętności plastyczne, ale chyba da się na tym obrazku go zobaczyć? 

ROZMIAR: ONE SIZE (na obwód głowy 54-56 cm)

WYMIARY GOTOWEJ CZAPKI (na płasko): wys. 23 cm x szer. 24 cm


WŁÓCZKA:

ZUŻYCIE WŁÓCZKI: Dwa motki w zupełności wystarczą do wykonania czapki ze zdjęcia. Jeśli natomiast chcesz, aby pompon był w całości biały, będziesz potrzebować dwóch motków w kolorze 702.

DRUTY: druty 3.5 mm oraz 4.0 mm z żyłką w rozmiarze 40 lub 80 cm (przy wykorzystaniu metody Magic Loop). Jeśli będziesz dziergać na drutach z żyłką 40 cm, w trakcie zmniejszania ilości oczek na samym końcu, będziesz potrzebować drutów pończoszniczych w rozmiarze 4.00 mm. 

PRÓBKA: 23 o. x 26 rz. = 10 x 10 cm na drutach w rozmiarze 4.00 mm wzorem żakardowym, dziergana w okrążeniach.

MATERIAŁY: 1 unikalny marker dziewiarski oraz 4 dodatkowe markery (opcjonalnie),  igła dziewiarska, nożyczki, przyrząd do robienia pomponów o średnicy 9 cm.

Wszystkie materiały niezbędne do wykonania tej czapki znajdziesz u mnie w sklepie.

CZAPKA

ŚCIĄGACZ

KOLOR 702: Używając niemieckiej metody przekręconej nabierz na druty 3.5 mm z żyłką 40 cm lub  80 cm 110 + 1 o. dodatkowe (posłuży ono do połączenia oczek w okrążenie). Uważając, aby oczka na drucie nie były przekręcone, połącz je w okrążenie – przełóż jedno oczko z prawego drutu na lewy, następnie na lewym drucie: przełóż drugie oczko przez pierwsze i zdejmij je z drutu, przełóż z powrotem pierwsze oczko z lewego na prawy drut – i umieść marker unikatowy.

Okr. 1: *1 o.p., 1 o.l.*, ** do końca okr.

Powtarzaj Okr. 1 kolejne 6 okr.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

KOLOR 702: Przejdź na druty 4.00 mm i przerób jedno okrążenie ściegiem pończoszniczym (same oczka prawe), jednocześnie zwiększając liczbę oczek o 10 (czyli dodając jedno oczko z nitki poprzecznej (ang. M1R) po każdych 11 o.) Po wykonaniu tego okrążenia na drutach powinno być 120 o. 

Przerób jeszcze dwa okrążenia ściegiem pończoszniczym (czyli same oczka prawe).

WZÓR ŻAKARDOWY

KOLOR 702 oraz 707: Raport wzoru stanowi 24 o., czyli w jednym okrążeniu będziesz powtarzać wzór ze schematu 5 razy. Dla ułatwienia, każde powtórzenie możesz oddzielić markerami. Schemat czytaj od dołu do góry i od prawej do lewej strony. Każdy kwadracik oznacza jedno oczko. Kolor biały to kolor 702, natomiast kolor bordowy to kolor 707.

WYKOŃCZENIE

KOLOR 702: Po przerobieniu wszystkich okrążeń ze schematu odetnij nitkę koloru 707 i przywiąż jej końcówkę do nici w kolorze 702. Od tego momentu dziergaj tylko w kolorze 702. Przejdź do zmniejszania ilości oczek. 

Okr. 1: przerób wszystkie oczka na prawo.

Okr. 2: *2 oczka razem na prawo (ang. K2TOG)*, powtarzaj ** do końca okrążenia.

Powtarzaj Okr. 1 oraz Okr. 2 do momentu, aż na drutach zostanie 15 o. 

Odetnij włóczkę zostawiając ok. 20 cm. Korzystając z igły dziewiarskiej nawlecz nitkę na igłę, przeciągnij przez wszystkie oczka i mocno zaciągnij. Pochowaj nitki i wypierz w specjalnym płynie do prania wyrobów wełnianych (lub użyj do tego swojego szamponu) i zablokuj delikatnie czapkę. 

Używając dwóch kolorów nici, przy pomocy przyrządu do pomponu wykonaj pompon i przywiąż go do czapki.

Podziel się gotową czapką ze Swiatem! Dodaj zdjęcie na instagram oraz użyj hasztagów #świętazrękodziełem oraz #woolmorning_designs. Będzie mi bardzo miło, jeśli oznaczysz mnie na tym zdjęciu @_veranikabarel. 

4 thoughts on “Czapka żakardowa “jak u Kevina”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.